Dünya’da Görüp Görebileceğiniz En Uykucu 5 Hayvan

Uykucu hayvanlar, çoğu zaman imrendiğimiz ve şaşkınlıkla izlediğimiz bu hayvanların günün neredeyse 24 saatini uyuyarak geçirdiklerini biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizler için uykucu hayvan türleri hakkında bir derleme oluşturduk. Aklınıza sevimli uykucu hayvanlar gelebilir ama bu hayvanlar arasında oldukça yırtıcı olanlar da var.  Dünyanın en uykucu hayvanları hakkında görecekleriniz sizi şaşkınlığa düşürebilir çünkü bu hayvanlar arasında aslanlar bile var. Peki en uykucu hayvan hangisidir? Hayvanların bir günde ortalama uyku süreleri nedir? İşte dünyada görüp görebileceğiniz en uykucu 5 hayvan derlememiz…

Uykucu hayvan- Aslan

1. Ormanların Kralı Aslan (Günde yaklaşık 22 saat)

Aslanlar en uykucu hayvan türleri arasında sayılan isimlerden biridir.  Günün 20 saatinden fazlasını uyuyarak geçirebilen bu hayvanlar ayrıca doğanın en yırtıcı türlerindendir. Bu kadar uyumalarına rağmen sezgilerinin çok güçlü olduğunu söylemek de gerekli. Günün 20 saati uyuyan bir avcınız olduğunu düşünün. Ne kadar güç topladığını tahmin edemezsiniz.

Uykucu aslanlar hakkında bilinmeyen ancak oldukça ilgi çekici olan bir başka gerçek ise aslanların göz rengi hakkındadır. Bütün aslanlar doğduklarında mavi gözlüdürler. Ancak daha sonraları göz renkleri değişir. Etobur ve oldukça yırtıcı olan bu türün günde 20 saatten fazla uyuyor olması herkesi şaşırtıyor.

Dünyanın En Uykusu Hayvanları- Koala

2. Koala (18-21 saat)

Koala, günde 18 ile 21 saatlik uykusu ile listemizin ikinci sırasında yer alan sevimli bir otobur hayvandır. İlginç bir şekilde Koalalar yüzeyde yürümeyi bir hayli zor bulurlar. Bu nedenle ağaçlarda uyur ve yaşamlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler. Günde aktif olarak geçirdikleri kısa süreci beslenme için ayırırlar. Beslenme söz konusu olduğunda ise su götürmez bir gerçek vardır: Koala okaliptüs yaprağı ile tüm ömür yaşayabilir. Çünkü onların en büyük tutkuları yemek yemektir. Bir günde tam 1 kilo okaliptüs yaprağı tüketebilirler, tabi o kadar uyanık kalabilirlerse…

Bir doğa faciası olan Avustralya yangını Koala türü için büyük bir tehdit oluşturmuştu. Türün orman yangınlarında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınması herkes tarafından üzülerek karşılandı. Gelgelelim bu sevimli uykucu hayvanlar normal yaşamlarına dönmeye başladı.
İlginizi Çekebilir: İnsanlığın aşı ile kurtulduğu 3 ölümcül hastalık.

Dünya’nın En Uykucu Hayvanları- Kedi

3. Kedi (Yaklaşık 18 saat)

Kediler en çok uyuyan hayvanlardan biridir. Birçoğumuzu sürekli şaşırtan kediler, en ilginç özellikleri olan hayvanlardan bazıları. Gerek yaşam stilleri gerekse aksilikleri olsun hepimizi gülümsetmeyi başarıyorlar. Hatta bunu abartıp kedilerin bu dünyadan olmadığını düşünenler bile var.

Birçoklarına göre kedi uykusu bulaşıcıdır. Uyuyan bir kedi görmek uykunuzun gelmesine neden olabilir. Tabi bunun sadece hurafe olduğuna inanan büyük bir kitle var.

Dünya’nın En Uykucu Hayvanları- Tembel Hayvan

4. Tembel Hayvan (Yaklaşık 22 saat)

Tembel hayvan ağaçlardan sarkarak ya da ağaç kovuklarında kıvrılıp uyuyabilen bir hayvandır. Adının tembel olmasının tek nedeni uyuyor olması değil. Aynı zamanda haftada bir tuvalete giderler ve neredeyse hiçbir sorumlulukları yoktur. Çok az beslenir, yuva bulma derdi ile uğraşmazlar. Çünkü tüm ağaçlar onlar için birer barınaktır. İki parmaklı tembel hayvanlar, üç parmaklı tembel hayvanlar gibi farklı sınıflandırmaları mevcuttur.

Dünya’nın En Uykucu Hayvanları- Lemur

5. Lemur (Yaklaşık 16 saat)

Lemur Madagaskar adasında yaşayan nadir rastlanan memeli hayvanlardan biridir. Primatlar ailesindendirler. Uyanık kaldıkları vaktin çoğunu dahi ağaçlarda geçirirler. Hemcinsleri ile iletişim kurmak için kokularını kullanırlar. Koku ile iletişim kurmaları atalarımızın yıllar önce söylediği bir atasözünü de daha anlamlı kılıyor: “insanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa.” Bu sevimli hayvanları listeye koymamızın nedeni ise günde 16 saate kadar uyuyor olmaları.

Listenin Galibi: En Uykucu Hayvan

Dünya’nın en tembel hayvanı bizce; adından da anlaşılacağı üzere tembel hayvandır. Herkesin merak ettiği “en uykucu hayvan hangisidir?” Sorusuna da bir cevap bulmuş durumdayız. Tembel hayvanı listenin galibi ilan etmemizin nedeni ise bu kadar çok uyumakla birlikte uyanık kaldığında da neredeyse hiçbir şey yapmıyor oluşu. Bir aslanın sorumlulukları vardır, bir kedinin de. Ancak tembel hayvanın hiçbir sorumluluğu yok. Ye, iç, yat! Dedikleri bu olsa gerek…
İlginizi Çekebilir! Bilinçaltı temizleme müziği gerçekten işe yarar mı?

15 thoughts on “Dünya’da Görüp Görebileceğiniz En Uykucu 5 Hayvan

 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:46
  Permalink

  Çok yararı oldu bana teşekkürler.Ayrıca sayfayı çok güzel düzenlemişsiniz elinize sağlık😊

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  Aslanların bu kadar uyuduklarını hiç tahmin etmezdim. Çok ilginç değil mi?

  Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 02:16
   Permalink

   Gerçekten çok ilginç. Aslanlar bu kadar uyuyup nasıl kilo almıyor diye sormuyor değiliz 🙂 Başka ilginç yayınlarda görüşmek üzere.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:53
  Permalink

  Tembel hayvanların adının gerçekten tembel olmalarından gelmesi de bana ilginç geldi doğrusu. Birde listede pandaların da olmasını beklemiştim çok şaşırtıcı.
  Bu tarz bilgilerin devamını paylaşmanızı umuyorum.

  Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:46
   Permalink

   Çok eğlenceli bir yazıydı . Listenin ilk sırasında aslanı görmek çok şaşırtıcı oldu. Bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum.

   Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 05:05
   Permalink

   Pandalar günde yaklaşık 15 saat uyuyan hayvanlardır. Bir hayli yaramazlardır. Aslında bizim de aklımıza ilk etapta pandalar gelmişti ancak bilimsel çalışmaları incelediğimizde yolumuz aslanlara çıktı 🙂 En yakın zamanda çok daha ilginç yayınlar ile karşınızda olacağız.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:59
  Permalink

  Muhteşem bir liste, kelimenin tam anlamıyla harika 🤗

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Tembel hayvan demişken burada sid’i de görsek harika olurdu 😀

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:39
  Permalink

  Kedilerin bu dünyadan olduğuna zaten hiç inanmamıştım

  Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:54
   Permalink

   Doğrusu bizim de hala şüphelerimiz var 🙂 Yeni yayınlarda görüşmek üzere…
   Efsane List Ailesi…

   Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:58
  Permalink

  Gayet güzel bir sayfa, çok verimli ve açıklayıcı bilgiler var aynı zamanda zevkli. Saçma sapan onedio saylarından kat kat daha iyi

  Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 02:18
   Permalink

   Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz Hakan bey. Başka yayınlarda görüşmez üzere.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 12:48
  Permalink

  Uyku sıralamasının böyle olduğunu bilmiyordum ençok şaşırdığım ayının olmaması herkes ayının kış uykusuna yattığını bilmesi ve herkesin ençok ayıların uyuduğunu bilmesiydi, bu açıklayıcı ve kaliteli bilgilerinizden sonra bir gerçeği daha öğrenmiş olduk. Teşekkürler efsanelist ailesi…

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Bilinçaltı Temizleme Müziği Gerçekten İşe Yarıyor mu? - EfsaneList

 • Geri bildirim: Dünyanın En Duygusal Zombi filmi: Zombi Ekspresi | EfsaneList

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.