İnsanlığın Aşılar Sayesinde Kurtulduğu 3 Ölümcül Hastalık

Bulaşıcı hastalıklar, insanların en çok korktuğu rahatsızlıklardan biridir. Bir hastalığın bir başkasına bulaşması insanlar gibi toplumda yaşayan canlılar için bir hayli tehlikeli olabilir. Peki bulaşıcı hastalıklar ölümcül olabilir mi? Dünya tarihine adını yazdırmış birçok ölümcül hastalık bulaşıcı olması ile bilinmekte. Teknoloji ve tıp biliminin gelişmesi ise ortaya çıktığı dönemlerde insanlığı dehşete düşüren bu ölümcül hastalıkları yenmenin bir yolunu buldu. Aşı… Bugün sizler için insanlığının aşı sayesinde kurtulduğu 3 ölümcül hastalık hakkında merak edilenleri aktaracağız. İşte milyonların hayatlarına mal olan korkunç hastalıklar.

Ölümcül Hastalık- Verem (İnce Hastalık)

1. Ölümcül Hastalık: Verem (İnce Hastalık)

Verem, halk arasında ince hastalık olarak da bilinen insanların yaka silktiği hastalıklardan biri. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve beraberinde ölümle sonuçlanan bu hastalık hala aşı yapılmayan bazı 3. Dünya ülkelerinde ortaya çıkabilmekte. Hastalığın tedavisi ise 20. Yüzyılın başlarında verem aşısı ile bulundu. Bu konuda bilmeniz gereken bir başka şey ise verem aşısı izi olabilir. Çünkü bu iz muhtemelen birçoğunuzda bulunuyor. Bugün bir yerde verem olmuş birini görme olasılığınızın çok düşük olduğunuzu da söylemek gerek.

Ölümcül Hastalık- Çiçek Hastalığı

2. Ölümcül Hastalık Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı virüsü yine bulaşıcı olan ve hastalığa yakalananların fiziksel görünüşünde büyük değişiklikler ortaya çıkaran bir hastalıktır. Çiçek hastalığı virüsü maruz kalan bir kimsenin vücudunda içi irinle dolu kabarcıklar çıkar. Bu kabarcıkların izi kalmakla birlikte kişi ağır bir hastalık süreci geçirir. Yüksek ateş görülür.

Çiçek hastalığının aşısının bir Osmanlı hekiminin bulduğuna ve Edward Jenner adında bir gezginin de tedaviyi öğrenerek kendi ülkesinde uyguladığına inanılmakta. Tabi aşıyı Jenner’in bulduğuna inananlar da mevcut. Her nasıl bulunduysa bulunsun insanlık için büyük bir nimet olduğu kesin çünkü aşısı ortaya çıkmadan önce binlerce insanı bir anda öldürebilmekteydi.  Bu arada çiçek aşısı bulunan ilk aşıdır. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1966 yılında başlatılan bir aşı kampanyası ile ölümcül çiçek hastalığı tüm dünyadan silinmiştir. Son zamanlarda hayvanlarda çiçek hastalığı söz konusu olmaya başlamıştır. Özellikle ineklerde çiçek hastalığı ortaya çıkması oldukça şaşırtıcıdır.

Ölümcül Hastalık- Çocuk Felci (Polio Virüsü)

3.Ölümcül Hastalık: Çocuk Felci

Çocuk felci neredeyse tüm dünyada artık ortaya çıkmayan ancak tedavisi bulunmadan önce milyonlarca çocuğun ölümüne neden olan bir hastalıktır. Peki çocuk felci nedir? Çocuk felci, polio virüsü nedeni ile (en çok) omurilik bölgesinde bulunan kasların kasılmasına neden olan ve çocuğun felç olması devamında ölmesi ile sonuçlanan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tıp alanında ortaya çıkan gelişmeler ile bulunan çocuk felci aşısı beraberinde hastalık neredeyse ortadan kalkmıştır. Ancak hala Dünya üzerinde aşının bulunmadığı bazı bölgelerde çocuk felci vakaları ortaya çıkabilmekte.

Ölümcül Hastalık- Korona Virüs (COVİD-19)

BONUS: Korona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Korona virüs 2020 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı derinden etkileyen bulaşıcı virüslerden biri. Bu virüs ateş, terleme, boğazda kuruluk ile başlıyor ve hastalığa yakalanan kişilerin tek başına nefes alamayacak hale gelmelerine neden oluyor. Eğer hastanın bağışıklık sistemi virüsle savaşma konusunda başarılı olamazsa ölümle sonuçlanıyor… Google verilerine göre 10.05.2020 itibari ile Koronavirüs nedeni ile meydana gelen toplam ölüm sayısı 279 bin ve hala yükselmektedir. Pandemi hastalık olarak ilan edilen Korona virüs Dünya tarihine adını ölümcül bulaşıcı hastalık olarak yazdırdı. Peki Koronavirüs aşısı bulundu mu? An itibari ile henüz virüsün aşısı geliştirilebilmiş değil ancak tüm Dünya üzerinde Tıbbi araştırmalar sürmekte. Sizce bu virüsün ortaya çıkma hikayesi nedir? Gerçekten Koronavirüs nedeni yarasa çorbası olabilir mi? Koronavirüs ortaya çıkışı ile ilgili en sıra dışı komplo teorilerini incelemek için tıklayın. İçlerinden bazılarının çok inandırıcı olduğunu düşünebilirsiniz.

Sizce Koronavirüs aşısı bulunabilir mi? Yorumlarınız bizim için değerli.

İlginizi Çekebilir! Bilinçaltı Temizlemek Gerçekten Mümkün Mü?

Efsane List ailesi

18 thoughts on “İnsanlığın Aşılar Sayesinde Kurtulduğu 3 Ölümcül Hastalık

 • 10 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  aşı gerçekten bulunmaz bir nimet çok ilginç.

  Yanıtla
 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  Eski zamanlarda yüzlerce kişi verem ve çiçek hastalığı yüzünden hayatını kaybetti hastalıklarla baş etmek için çalışan tüm sağlık personellerinden doktorlardan Allah razı olsun. 2020 Corona virüs aşısının bulunduğu bir yıl olur umarım.

  Yanıtla
  • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 03:56
   Permalink

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Umarız 2020 koronavirüs aşı bulundu diye sevindiğimiz bir yıl olur. Yeni yayınlarda görüşmek üzere.
   EfsaneList ailesi…

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Dünya’da Görüp Görebileceğiniz En Uykucu 5 Hayvan - EfsaneList

 • Geri bildirim: Korona Virüs ile İlgili Ortaya Atılan 3 Komplo Teorisi | EfsaneList

 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:23
  Permalink

  Aşılar ciddi anlamda hayat kurtarıyor. Veba salgınları düşünüldüğü zaman tıbbın gelişmesinin ne kadar zaruri olduğu anlaşılıyor.

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:19
   Permalink

   Haklılık payınız var Ayça hanım. Yorumunuz için teşekkürler. Umarız Koronavirüs aşısı bulunur ve bu süreci de atlatırız. Başka yayınlarda görüşmek üzere. Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:24
  Permalink

  Aşılar hakkında da bir komplo teorisi çalışması yapar mısınız? insanların Büyük bir kısmı hastalıkların ilaç satmak için ortaya çıkarıldığına inanıyor

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:20
   Permalink

   Merhaba Atakan bey, yayın önerinizi dikkate alacağız. En kısa zamanda merak ettiklerinizi sitemizde bulabilirsiniz. Öneri ve yorumunuz için teşekkürler. Başka yayınlarda görüşmek üzere.
   Efsane List Ailesi…

   Yanıtla
 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 17:25
  Permalink

  Aşı bulunmaz bir nimet. Çiçek aşısının ilk kez Osmanlı olduğunu duymuştum

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:21
   Permalink

   Merhaba Ayça hanım. Evet, Çiçek aşısının Osmanlı Devleti Hekimleri tarafından bulunduğuna dair bazı geçmiş kayıtlar bulunuyor. Yeni yayınlarda görüşmek üzere.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Korona virüs aşısı da bulunabilir umarım. Bıktık evde oturmaktan

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:24
   Permalink

   Merhaba Vedat bey, yorumunuz için teşekkürler. Dileklerimiz aynı. Evde kaldığınız bu süreçte yeni yayınlarda görüşmek üzere.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 11 Mayıs 2020 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  Arık koronavirus aşısı bulunsun ya

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:25
  Permalink

  Bazı kesim insanların aşıya karşı önyargıları olmalarına rağmen aşıların insanlara yeni bir hayat sunduğu aşikar.

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:50
   Permalink

   Çok haklısınız. Aşıların hayatımız için ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Yorumunuz için teşekkürler. Yeni yayınlarda görüşmek üzere.
   Efsane List ailesi…

   Yanıtla
 • 12 Mayıs 2020 tarihinde, saat 10:08
  Permalink

  Bu hastalıklar bağzıları için hayırlı bağzıları için birhayırsız bir imtihan vesilesidir, rabbim bu hastalıkları verdiyse zamanı gelince aşısıda bulunur ilacıda bulunmasa bile kendiliğinden ortadan kalkada bilir yani şükredip,sabredip,tevekkül edip beklemeye devam edersek inşallah herşey daha güzel olacak….

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Evde Kirpik Liftingi ile Kirpiklerinize Hacim Kazandırın | EfsaneList

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.